A hivatalos megerősítést követően az Európai Unió a legelső emberi jogi szerződés - a fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény - részes felévé válik. Az egyezmény célja annak biztosítása, hogy a fogyatékossággal élők a többi polgárral azonos alapon élvezhessék jogaikat. Ez az első olyan átfogó emberi jogi szerződés, amelyet az EU a maga egészében megerősít. E dokumentumot a 27 uniós tagállam mindegyike aláírta, és közülük 16 meg is erősítette (lásd a mellékletet). Az EU kilencvenhetedikként csatlakozik a szerződéshez. Az egyezmény meghatározza a fogyatékossággal élők polgári, politikai, szociális és gazdasági jogainak biztosítása és védelme érdekében szükséges minimumkövetelményeket. A megerősítés tágabb értelemben az EU azon kötelezettségvállalását tükrözi, miszerint 2020-ra akadálymentes Európát teremt a becslések szerint mintegy 80 millió fogyatékossággal élő uniós polgár számára, az Európai Bizottság fogyatékossággal élőkre vonatkozó stratégiájával (IP/10/1505) összhangban.
Elgondolkodott Ön már azon, hogy milyen lehet kerekesszékben babakocsit tolni? Vagy hogyan tudja levágni örökmozgó csecsemője körmét, ha nem is látja? Esetleg honnan tudja egy siket anya, ha éjjel sír a gyereke?
Ugye sose jutott eszébe, mennyi akadály tornyosul egy olyan anya előtt, aki valamilyen fogyatékossággal éli az életét? Mi elgondolkodtunk rajta: megkérdeztük az érintett anyákat és válaszaikat kötetbe foglaltuk? Ezúton szeretettel meghívjuk az Aki álmában is látja a fényt? című tanulmány nyilvános sajtóbemutatójára.
A szavak és a dallamok erején át, engedd magad közelebb a vaksághoz. Ülj be egy teljesen lefüggönyözött terembe, és add át magad a sötétség erejének? tapasztalj, érezz, hallj és beszélj erről a témáról kicsit másképp!